Dodatek węglowy po nowelizacji ustawy
3 listopada weszły w życie znowelizowane przepisy o dodatku węglowym.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, wszystkim im przysługiwał tylko jeden dodatek, a dostawało go to, które wystąpiło, jako pierwsze. To oznaczało, że dodatku nie mogły otrzymać np. rodziny, ogrzewające się oddzielnymi piecami.
Dodatek węglowy dla gospodarstw z jednym adresem
W myśl obowiązującej już ustawy, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego musi zostać sporządzona notatka służbowa.
Wójt dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.
Jeden lokal jeden dodatek
Jeden dodatek węglowy w takim przypadku przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkujących w tym lokalu.
Ponadto zgodnie z nowymi przepisami wójt może przyznać dodatek węglowy z urzędu. „W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku” – stanowi ustawa.
Jeżeli wniosek o wypłatę dodatku węglowego został rozpatrzony negatywnie (tzn. wydana została decyzja odmowna np. z powodu braku deklaracji CEEB albo złożenia jej po terminie) lub organ pozostawił wniosek bez rozpoznania (z uwagi na wcześniejszą zasadę "kto pierwszy ten lepszy" na ten sam adres) - osoba jest uprawniona do złożenia nowego wniosku do dnia 30 listopada 2022 r. rozpatrywanego w oparciu o znowelizowane przepisy.
UWAGA! Powyższe dotyczy również wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła (tj. pelet drzewny, drewno kawałkowe, olej opałowy, gaz LPG).
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!